Co je to cirkadiánní rytmus?
Cirkadiánní rytmus je jeden z vnitřních biologických systémů (biorytmů), který ovlivňuje skoro všechny živé organismy, včetně nás lidí. Právě u člověka je známý jako „biologické hodiny“. Díky němu jsme se přizpůsobili periodickým změnám v přírodě jako je například rotace Země a Slunce nebo střídání dne a noci. Cirkadiánní biologické rytmy zodpovídají za náš průběh spánku, regulaci hladiny energie, nálady a další fyziologické a psychologické změny, kterými každý den procházíme.
Tento mechanismus trvá přibližně 24 hodin a jeho klíčovým faktorem je cyklus světla a tmy, kterým se budeme zabývat v následujících řádcích.
Cirkadiánní rytmus a spánek
Jedním z nejvýznamnějších prvků ovlivněných tímto rytmem je spánek. Pokud žijeme v souladu s přirozeným světelným cyklem a v noci spíme ve tmě, naše tělo může produkovat důležitý hormon melatonin. Tento hormon reguluje náš biorytmus a díky němu je náš spánek kvalitní.
Bohužel v dnešní době přibývá lidí trpící poruchami spánku. Jedním z negativních faktorů je modré světlo z obrazovek telefonů a počítačů. Proto se doporučuje vypnout elektronické zdroje světla dvě hodiny před spaním nebo aspoň zapnout noční režim či ztlumit jas.
Méně diskutovatelným, zato velmi zásadním faktorem pro spánek je uspořádání našeho domova.
Jak nás ovlivňuje architektura v každodenním životě
Díky zvýšenému důrazu na zdraví a znalostem o něm, rozvoji technologií a moderním systémům může pomoci našim cirkadiánním rytmům architektura. Automatizované osvětlení, které se přizpůsobuje dennímu cyklu, je jen jedním z příkladů pozitivního dopadu na zdraví člověka.
Některá architektonická studia se specializují na vytváření domovů, které jsou navrženy s ohledem na cirkadiánní rytmy lidí. Za pomoci inovativního osvětlení, které mění barvy a intenzitu světla podle denního světelného cyklu, se snaží minimalizovat nepříznivý vliv výše zmíněného modrého světla. Dbají také na optimální rozmístění okenních otvorů, aby v interiérech dostatečně pronikalo denní světlo, což nám pomáhá udržovat energii a náladu během dne. Není nad rychlé usínání a klidný spánek…
Cirkadiánní rytmy a strava
Cirkadiánní rytmy mají vliv také na naše stravování. Kvalitní a pravidelný spánek udržuje vyvážený hormonální systém, který působí na naše chutě a metabolismus. Když narušíme přirozený rytmus, může to vést ke změnám ve stravovacích návycích a zvýšenému příjmu kalorií. Mnohé studie ukázaly, že lidé, kteří spí nepravidelně nebo nedostatečně, vyhledávají vydatnější jídla bohatá na tuky a cukry a v jejich jídelníčku je minimum zeleniny a ovoce. Sečteno, podtrženo, nekvalitní spánek přispívá k nadváze a obezitě.
Jak na hubnutí, aby bylo v souladu s cirkadiánním rytmem?
Důležité je tedy dodržovat pravidelný spánek a také jíst v pravidelných intervalech, což je pro fungování našeho metabolismu optimální. Zkuste si například nastavit upozornění do mobilu nebo plánujte jídlo s dostatečným předstihem, třeba o víkendu si naplánujete jídelníček na následující týden. Takto zregenerujete vaše tělo, které začne efektivně spalovat energii. Významným faktorem je samozřejmě pohyb, taktéž pravidelný.
Zaměřte se také na to, jak je uspořádán váš domov. Pokud máte v plánu pořídit si vlastní bydlení, myslete na své zdraví a neváhejte se ozvat Studiu MA, které bere v potaz vliv cirkadiánních rytmů na naše zdraví a nabízí svým klientům inovativní a moderní řešení pro jejich domovy. Architekti důkladně promýšlí umístění oken, aby co nejlépe využila přirozené denní světlo a podpořila tak zdravý spánek. Navrhují osvětlení, které podpoří lidský denní režim, což může mít pozitivní vliv na naši stravovací rutinu a hubnutí.
Karolína Vitvarová