STOP akné: Nejúčinnější tipy, jak s ním zatočit i po 30-tce

Je jasné, že přetrvávání problémů s pletí v zralejším věku má za následek více kombinovaných faktorů, jakými jsou hormonální nerovnováha, stres, nedostatek spánku, nevhodná strava, minimální pitný režim, či pohyb. A to je jen zlomek všeho negativního, čeho se na svém těle a následně pleti dopouštíme. To, co však značně ovlivňuje stav naší pokožky, je to jak se k sobě chováme a jak k sobě přistupujeme. Co pro nás představuje skutečný problém?

„Akné je multifaktoriální zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Projevuje se v lokalitách s největším počtem mazových žláz, na obličeji, ramenou a zádech. Dnes už neplatí, že je prioritně problémem teenagery, ale setkávám se stále častěji s pacientakmi po 30-tce , které tento problém řeší, „říká MUDr. Aneta Dedáková, dermatoložka.

Zapomeňte na pikantní a kořeněná jídla
Právě příliš pikantní a kořeněná jídla jsou zodpovědné za to, že se na naší pleti tvoří tzv. komedony. Opravdu tento typ jídel je pro naši pokožku nevhodný a z dlouhodobého hlediska neúnosný.

Proto byste je příjem měli eliminovat na opravdové minimumum. Kořeňte, solte, co nejméně, vaše pleť se vám poděkuje.

Vzdejte se bílé mouky a mléka
Bílá mouka je bohužel tou nežádoucí složkou, která zasahuje do látkové přeměny cukrů, kožních buněk a podporuje vznik akné. Pokud se ptáte, zda ji třeba úplně vynechat, odpověď je jednoznačná. Ano.

A na tento pomyslný „tabu seznam“ si připište i mléčné produkty. Bohužel podporují produkci mazu a zvyšují citlivost pleti na hormonální výkyvy. To je něco, čemu se chcete vyvarovat.

Omezte příjem alkoholu a kávy na minimum
Alkohol a kofein mají na kvalitu pleti obrovský vliv. Za vším v podstatě stojí síla našeho imunitního systému. Pokud je imunitní systém dostatečně dobrý, nedovolí bakteriím, aby do organizmu zasahovali.

Pokud to tak není a dáte si nějaký ten skleničku či kávičku během dne několikrát, imunitní systém je oslabený a bakterie se mohou začít projevovat v plné síle. Ty se nejčastěji usazují v pórech, kde způsobují rozsáhlé záněty a tedy samotné akné.

Sladké hříšnosti jsou také tabu
„Je dokázáno, že cukr v našem těle působí spíše pro-zánětlivě a ano, může být příčinou vzniku akné. Už jen pokud na 10 dní snížíte jeho příjem, uvidíte na pleti výsledky a po měsíci je efekt opravdu skvělý. Mnoho mých klientek nedá na toto dopustit. Takže jeho eliminace má také velký vliv na vnější krásu. Samozřejmě, kromě vnitřních benefitů, které jsou nepopiratelné. „

Pokud však tyto tři věci zcela vyloučíte z jídelníčku a nahradíte jejich něčím jiným, pozitivní změny se projeví již během čtyř týdnů.

Další články autora

- Reklama -pr clanky

Mohlo by se vám líbit