Otec mi daroval dům, nyní ho chce ode mne zpátky kvůli mé sestře

Dobrý den,

Otec mi před 8 lety daroval dům a pozemek, který dříve patřil mým prarodičům. Udělal to podle mě i proto, že nechtěl, aby ho zdědila moje sestra, která žila roky v zahraničí a nikdy se o otce nezajímala. Naopak já mu mnoho let byla vždy k dispozici pomáhala jsem mu, nikdy ode mě neslyšel ne. I přesto, že pil a jednou mi v opilosti dokonce zlomil ruku. Jenže to se teď změnilo. Sestra se vrátila a štve otce proti mně a mému manželovi. Přestali jsme se proto stýkat nejen s ní, ale i s otcem, neboť s ním již není rozumná řeč, žádá o ode mě věci, které nejsou v mých silách a pak mě uráží. No a teď ode mě chce, abych mu ten dům se zahradou vrátila. Už je starý, nikdo ho odtud nevyhazuje, může v domě žít jako dosud, tak si myslím, že ho na to namluvila sestra. Musím mu dům vrátit nebo ne?

Ve smyslu ustanovení § 630 občanského zákoníku může dárce domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo k členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. To znamená, že zákon umožňuje zánik tohoto právního vztahu, na základě jednostranného úkonu dárce vůči darovanému – výzvou k vrácení daru, avšak jedině za předpokladu, že obdarovaný svým jednáním vůči dárci, zda členům jeho rodiny hrubě porušil dobré mravy. Samozřejmě v zájmu právní jistoty účastníků právo dárce na vrácení daru podléhá promlčení, tj může jej uplatnit do 3 rokovodo dne, kdy mohl dárce toto právo uplatnit poprvé. Takže pokud s vrácením daru nesouhlasíte, bude se muset Váš otec domáhat svého práva soudní cestou a pokud jste se něčeho dopustili před třemi lety a namítnete promlčení, soud bude muset jeho nárok zamítnout ještě před tím než se začne zabývat vůbec jeho opodstatněností.
Z Vašeho stručného vyjádření však těžko posoudit, zda jste se vůči otci, zda jeho rodině zachovala v minulosti nebo v současnosti tak, že by to bylo možné subsumovat pod hrubé porušení dobrých mravů. Takže se následovně vyjádřím obecně.

Dobré mravy jsou obecně společensky uznávané zásady řízení v právním styku (např. Nezneužívání výkonu práv, respektování rovnosti právních subjektů v právních vztazích).
Pod jednáním proti dobrým mravům rozumíme takové jednání, které sice přímo zákonu neodporuje zákonu, ani ho neobchází, ale se mezi slušnými občany považuje za nepřípustné. V kontextu s možností požadování vrácení daru však nepostačuje prostá nevděčnost, či jakékoliv řízení obdarovaného proti dobrým mravům, resp. jakékoliv jeho nevhodné chování vůči stanovenému okruhu subjektů, musí se jednat o hrubé porušení mravů. Tedy porušení dobrých mravů značné intenzity, nebo jejich soustavné porušování. Přitom při posuzování, zda došlo k jejich porušení, není relevantní subjektivní pocit a úsudek dárce, ale zhodnocení chování obdarovaného podle objektivních kritérií. Hodnotí se samozřejmě nejen individuální chování obdarovaného, ​​ale i chování dárce, resp. jeho rodiny, do jaké míry mohlo ovlivňovat, resp. vyvolávat negativní řízení ze strany obdarovaného. Vy dokonce uvádíte, že Vám v opilosti zlomil ruku. Pokud se tedy dárce sám choval nemorální vůči Vám, bylo by nespravedlivé očekávat od Vás jako obdarovaného, ​​že budete vše trpět. Darovací smlouva nemá vést k doživotnímu vazalstvu, proto zákon umožňuje vrácení daru pouze v ojedinělých případech jako např. v případě fyzického násilí nebo neposkytnutí potřebné pomoci apod. Neposkytnutí potřebné pomoci však samozřejmě neznamená, že musíte splnit každé přání Vašeho otce, resp. cokoliv, co on za pomoc považuje. V kontextu hrubého porušení dobrých mravů by muselo jít o neposkytnutí pomoci dárci, který je při zajišťování základních potřeb odkázán na pomoc jiné osoby, např. invalidní osoba nebo osoba bez příjmu a majetku. To, že momentálně i dlouhodobější otce nenavštěvujete není důvodem k vrácení daru, pokud není na Vaši pomoc životně odkázán.
Také je třeba si uvědomit, že žádný výkon práv a povinností (ať už v darovací právním vztahu nebo jiném) nelze chápat absolutně a neomezeně, bez vzájemného respektování výkonu práv a povinností mezi subjekty práva a potřebné míry tolerance.

Další články autora

- Reklama -pr clanky

Mohlo by se vám líbit