Právní poradna: Manžel koupil byt jen na své jméno a bez mého vědomí …

Dobrý den, nedávno jsem zjistila, že manžel koupil byt, ale na LV figuruje jen jeho jméno. Udělal to bez mého vědomí, věděl, že bych byla proti. Řekl mi na to, že i když je na LV jen jeho jméno, patří byt nám oběma. Je to pravda? Co mohu proti této koupi udělat?

Vzhledem k tomu, že neuvádíte, zda kupní cena za byt byla uhrazena z Vašich společných prostředků, budu nejprve vycházet z předpokladu, že ano. Pokud byla nemovitost nabytá byť jen z části Vašich společných prostředků, tak je tato předmětem společného jmění manželů (BSM). Tedy má Váš manžel pravdu v tom, že navzdory skutečnosti, že na LV figuruje jako vlastník výlučně on, patří tato nemovitost oběma manželům. Samozřejmě, při dalším nakládání s touto společnou nemovitostí by mohlo v důsledku této skutečnosti docházet k nedorozuměním, proto je vždy vhodnější, aby i na LV figurovali oba manželé, čímž se předejde i potenciálnímu sporu při vypořádání BSM po případném rozvodu nebo v dědickém řízení.

Jak uvádíte, Vy byste s koupí bytu nesouhlasila. Podle občanského zákoníku běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů, avšak v ostatních (ne běžných) věcech je třeba souhlasu obou manželů, jinak je takový právní úkon neplatný. Běžnými věcmi jsou například zakázky běžných nákupů do domácnosti, šatstva, úhrada služeb spojených s bydlením a pod. Koupě nemovitosti každopádně nespadá pod pojem běžná věc a pokud se kupní cena platí z prostředků BSM, tak je ve Vašem případě kupní smlouva bez Vašeho souhlasu relativně neplatná. Souhlas manžela v případě kupní smlouvy může být projevený dvěma formami, a to buď uvedením obou manželů na kupní smlouvě nebo v případě, že na kupní smlouvě figuruje jen jeden z nich, musí být ke kupní smlouvě připojen výslovný souhlas druhého manžela s koupí dané nemovitosti. V opačném případě může manžel, jehož souhlas byl opomenut, namítat relativní neplatnost tohoto právního úkonu (kupní smlouvy).

Relativní neplatnost právního úkonu znamená, že právní úkon se považuje za platný, pokud se ten kdo je právním úkonem dotčen nedovolá této neplatnosti. Dovolat se neplatnosti lze buď oznámením druhému účastníkovi právního úkonu, nebo i v soudním řízení. Při relativní neplatnosti však lze namítat promlčení a proto musíte platnost smlouvy napadnout do tří let od uzavření smlouvy.

Pokud však Váš manžel zaplatil kupní cenu bytu z jeho výlučných prostředků, t. j. např. z peněz pocházejících z dědictví, darování, restituce a podobně, je také věc, která byla za ně získána, jen jeho výlučným vlastnictvím a Vy nemůžete vůči takovému úkonu nic namítat.

Další články autora

- Reklama -pr clanky

Mohlo by se vám líbit