Akné je nepříjemné kožní onemocnění, které může postihnout prakticky kohokoli, a to v jakémkoli věku. Nejvíce jím trpí dospívající, ale výjimkou nejsou ani starší lidé. Vyznačuje se červenými hrbolky, černými a bílými tečkami. Pupínky se obvykle tvoří na obličeji, krku, hrudníku, zádech a dalších částech těla. Akné je způsobeno řadou faktorů v čele s hormony, bakteriemi a genetikou.
Hormony
Hormony hrají při vzniku akné velkou roli. Během puberty může zvýšená hladina testosteronu či estrogenu způsobit, že mazové žlázy produkují nadměrné množství mazu, což vede k ucpání pórů a vzniku akné. U žen mohou způsobit vzplanutí akné výkyvy hormonů během menstruace.
Bakterie
Akné může také způsobovat bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes). Mikroorganismus se přirozeně vyskytuje na povrchu kůže a živí se kožním mazem produkovaným mazovými žlázami. Při nadměrné produkci mazu se bakterie mohou takříkajíc vymknout kontrole a způsobit zánět.
Genetika
V případě akné je podstatná také genetika. Lidé, v jejichž rodině se akné vyskytuje, mají větší pravděpodobnost, že se u nich toto onemocnění taktéž vyvine.
Co můžete udělat, aby se akné ztratilo?
Ačkoliv je akné velmi rozšířené kožní onemocnění, a pro mnohé může být zdrojem rozpaků a frustrace, naštěstí existuje mnoho jednoduchých kroků, které lze podniknout v rámci prevence i léčby, a to včetně bolestivé formy známé jako podkožní akné.
Za prvé je důležité konzumovat zdravou stravu. Vyvážený jídelníček, který zahrnuje dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, může poměrně rychle pomoci k lepšímu zdraví pokožky a redukci výskytu akné. Zásadní je zejména vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám a potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru.
Za druhé byste měli důsledně dbát na čistotu pleti. Mytí obličeje dvakrát denně jemným čisticím prostředkem může pomoci odstranit nečistoty a bakterie z povrchu pokožky. V rámci každodenní hygieny pak používejte vlažnou vodu, protože voda horká může zbavit pokožku přirozených olejů a zapříčinit její podráždění. Nepříjemné poškození pokožky může také způsobit příliš silné drhnutí.
Za třetí – měli byste používat kvalitní kosmetiku určenou právě pro svůj typ pleti. Pokud máte mastnou pokožku, hledejte výrobky s označením „bez oleje“ nebo „nekomedogenní“, protože ty méně ucpávají póry. Máte-li pleť suchou nebo citlivou, snažte se vyhnout výrobkům, které obsahují alkohol nebo vonné látky, protože bývají příliš agresivní a způsobují podráždění. Skvělou volbou je například tento gel pro hloubkové čištění od Biodermy.
V neposlední řadě je důležité chránit pokožku před zrádnými slunečními paprsky. Při pobytu venku používejte opalovací krém s minimálním ochranným faktorem SPF 30 a redukujte pobyt na slunci v době nejvyšší aktivity. Vystavení slunci může pokožku poškodit a zhoršit výskyt akné.
Budete-li základní zásady péče o problematickou pleť striktně dodržovat, téměř jistě se vám ji podaří udržet zdravou a čistou. Za nějaký čas nebude po akné ani památky.
https://az-byt.cz/vite-co-potrebuji-vase-pokojove-rostliny-v-zime/
https://stavbanet.cz/virivka-netspa-aspen-luxusni-relaxace-na-dosah/
https://promenabydleni.cz/vana-nebo-sprchovy-kout/